Kawa po turecku

Witam!
Poniżej wklejam przepis na kawę po turecku, zaczerpnięty z pewnej aukcji na allegro.
Co wy na to?
Zapraszam do komentowania :D!
Chodzi mi o wasze pomysły na to, jak robić taką kawę "po niewidomemu"?
Czy ktoś kiedyś taką pił?
A oto przepis:
Jak parzyć turecką kawę?
Będziesz potrzebować tygielka do kawy, łyżki, cukru i kawy zmielonej na drobny proszek. Chociaż większość ludzi używa ziaren Arabiki, to naprawdę nie ma większego znaczenia, jakiego rodzaju kawy użyjesz. Jednak powinna to być średnio palona kawa, ponieważ podczas przygotowywania będziemy ją palić ponownie.
1. Odmierz potrzebną ilość zimnej wody.
2. Umieść tygielek z wodą na kuchence i ustaw płomień na średnio-wysoki (tylko do momentu, aż woda się nagrzeje).
3. Dodaj około 1-2 czubate łyżeczki (lub 1 łyżka stołowa) kawy na małą filiżankę. Nie mieszaj, po prostu pozwól, aby kawa "unosiła się" na powierzchni, ponieważ mieszanie, może spowodować powstanie bryłek.
4. Dodaj cukier do smaku. Nie mieszaj jeszcze, pozwól wodzie rozgrzać się trochę jak wyżej.
5. Kiedy kawa zacznie zapadać się w wodę, a woda będzie wystarczająco ciepła, aby rozpuścić cukier, zamieszaj kilka razy, a następnie zmniejsz temperaturę do niskiego poziomu. Należy mieszać, aż do momentu, gdy twój napar zacznie się pienić (możesz również energicznie przesuwać łyżkę na boki, aby zachęcić do rozpoczęcia pienienia).
6. Kiedy zobaczysz bąbelkowy "pierścień" tworzący się na powierzchni, zmniejsz nieco temperaturę lub odsuń naczynię od źródła ciepła. Zwróć uwagę na bąbelki, które tworzą się na tym etapie, powinny być bardzo małe.
7. Od tego momentu uważnie obserwuj kawę. Nie pozwól, aby temperatura była wystarczająco wysoka, aby kawa zaczęła się gotować.
8. Utrzymuj napar na etapie "spieniania" tak długo, jak tylko możesz, nie dopuszczając do wrzenia. Na tym etapie możesz nawet lekko mieszać swój napar, im więcej piany, tym lepiej smakuje. Kawa musi być świeża, w innym wypadku nie będzie się pienić. Jeśli twój napar będzie zbyt gorący i zacznie się "podnosić", odsuń go od ognia. Powtarzaj ten proces, aż twoja pianka "uniesie się" i "schłodzi" najwyżej kilka razy. Następnie wlej do kubków (szybko na początku, aby uwolnić piankę, następnie powoli), upewniając się, że każdy kubek ma taką samą ilość piany! Jeśli podajesz kilka filiżanek, możesz nałożyć piankę łyżeczką.
Uwaga! Turecką kawę zawsze podajemy ze szklanką wody!

15 komentarzy

  1. Łoo pani, kawa sie w tym mnoży jak dzikie króliki 😛 😛 😛 A tak serio to wszystko zależy od pojemności kawiarki. Miałem taką na jedną filiżankę jak i też taką na chyba osiem.

  2. O, to jest też dobre rozwiązanie. I taką kawę przygotowaną w kawiarce miałabyś na dłuższy czas.

  3. @Paulina, jak nie masz miejsca w domu na ekspres, to może zainwestuj w mokkę zwaną inaczej kawiarką. To taki dzbanuszek do ciśnieniowego parzenia kawy.

  4. No nie mówię, że jest złe, ale, żeby jakieś super hiper to też nie. No i jako ciekawostkę niestety niewykonalną dla nas ślepaczków mogę napisać, że Turcy tak dla rozrywki, bo nie jest to żadna tam ich narodowa kwestia wróżą z fusów z takiej kawy. Robi się to tak, że po wypiciu kawy macie filiżankę na talerzyku, po wypiciu ustawiacie podstawkę na górze filiżankę i obracacie do góry dnem i patrzy się jak się układają fusy i oni na tej podstawie wróżą.

  5. No i robiłam tą kawę – nie w tygielku, ale w zwykłym, małym, blaszanym garnuszku. Dobre :D.

  6. Ja lubię espreso, a ekspresu do kawy nie posiadam i nie mogę posiadać, bo za mało jest miejsca w domu.

  7. Tak, piłem prawdziwą kawę po turecku robioną przez Turczynkę. Koleżanka nam zrobiła. Szczerze? Jak dla mnie nic specjalnego. Zwykłe espresso. No, ale pewnie, jak macie wenę, żeby robić to jest całkiem dobry bajer, żeby komuś nie obeznanemu w temacie zaimponować. I fakt, fajnie, że to wkleiłaś. Może ktoś sobie skorzysta. Powodzenia w przygotowywaniu.

  8. Na słuch można poznać kiedy się pieni. Jak syczy to trzeba zdjąć z kuchenki na chwilę. Ewentualnie jak ktoś się nie boi to można delikatnie dotknąć palcem powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EltenLink