Starożytna pielęgnacja włosów

Poniżej wklejam artykuł o tym samym tytule.
Zapraszam do dyskusji na ten temat.
Dodam od siebie tylko tyle, że jest to bardzo ciekawy artykuł, z którego dowiedziałam się pewnych rzeczy na temat naturalnych sposobów pielęgnacji włosów.
Trzeba Wam wiedzieć, że jestem zainteresowana takimi metodami i sama dużo eksperymentuję, oczywiście z różnym skutkiem.
Najlepiej mi się sprawdził następujący przepis na pielęgnację włosów:
1. Nakładam na nie olej arganowy i trzymam go 15 min.
2. Potem robię następujący specyfik:

Mieszam 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z dwiema łyżeczkami kwasu l-askorbinowego.
2. Dolewam odrobinę wody, tyle, żeby powstała pasta.
Mieszam to i czekam, aż składniki przereagują ze sobą.
3. Dodaję parę kropli ulubionego olejku eterycznego – 3 do 5 kropli.

Potem na suche włosy nakładam ów specyfik i również trzymam 15 min.
Spłukuję głowę i, jak mi zostanie specyfiku, to, po spłukaniu, nakładam resztę, a, jak nie, to robię go od nowa, ale z większą ilością dodanej wody
Polewam nim głowę, ewentualnie dodaję kapeczkę zwykłego szamponu. Bez szamponu nie odważyłam się próbować jeszcze, ale zamierzam to zrobić, jak się remonty skończą.
Włosy po tym mam piękne, ale mamie się nie podobają.
A oto artykuł:
dr_babcia_header
Co robili? Jak często? Czego możemy się nauczyć?
Szanowni Państwo,
z tej strony Dr Babcia.
Dziś mówi się, że ludzie za często myją włosy.
Do mycia głowy mamy wybór między mydłem i szamponem (detergenty).
Detergenty są stworzone na bazie węglowodorów (ropy). To są współczesne wynalazki, które powoli zastępują mydła.
Mydła natomiast istnieją od starożytności. Najstarsze mydła pochodzą z Babilonu, z 2800 roku przed naszą erą.
Zastanawiałam się ostatnio, jak dawniej wyglądała pielęgnacja włosów.
W Sumerii ludzie nie używali nawet mydła. Myli włosy tylko wodą, a potem nakładali na nie olej, dzięki czemu były bardziej lśniące. 
A co z zapachem? We włosach i na skórze głowy zbiera się pot i bakterie, które niekoniecznie ładnie pachną. Kobiety sumeryjskie miały na to sposób: wiązały we włosach stożek z perfumami, które się wydzielały w ciągu dnia delikatny zapach.
Egipcjanie z kolei po prostu golili sobie głowy, aby uniknąć wszy i nosili peruki. Nawet kobiety!
Peruki składały się z prawdziwych ludzkich włosów, wełny, włókna lnianego i palmowego [źródło].
A jak dbali o czystość? Do mycia głowy i peruk używali soku cytrynowego, który rozpuszczał łój skórny i uszczelniał mieszki włosowe. Następnie, jako odżywkę, stosowali olej migdałowy.
Tak naprawdę Egipcjanie usuwali owłosienie z całego ciała, przykładali bowiem dużą wagę do utrzymania higieny i czystości ciała. 
Grecy i Rzymianie w celach higienicznych używali natomiast octu: myli nim i przy okazji rozjaśniali włosy. Jako odżywkę stosowali oliwę z oliwek.
W Starożytnych Chinach myto włosy, używając cedreli. 
Z tej pachnącej rośliny dziś robi się pudełka na cygara.
O ile w starożytnej rzymskiej kulturze bardzo popularne były łaźnie termalne, o tyle epoki średniowiecza nie kojarzy się już z nazbyt częstymi kąpielami, choć źródła tej wiedzy nieraz sobie przeczą. 
W niektórych częściach Europy kobiety wspomagały wzrost włosów, smarując je mieszaniną tłuszczu z niedźwiedzia, soli i palonego jęczmienia.
Te, które chciały mieć grubsze włosy, przygotowały płukankę na bazie herbaty, koziego mleka, kory wiązu, korzenia wierzby i trzciny.
Do mycia włosów średniowieczne damy również używały octu, ale też pokrzywy mięty, tymianku i rozmarynu. Czyli w sumie ładnie pachnące rośliny.
Podczas renesansu kobiety we Włoszech myły włosy wodą z sodą oczyszczoną, a jako odżywkę stosowały smalec z lukrecją.
Trzeba podkreślić, że ludzie, którzy dziś celowo nie używają szamponu, również stosują sodę oczyszczoną do mycia i octu jako odżywki do włosów.
W XVIII i XIX wieku mycie włosów sodą oczyszczoną stało się popularne w całej Europie. Choć niektórzy myli włosy wyłącznie wodą.
Pod koniec XIX wieku wróciło do mody zażywanie kąpieli w wannie. Nastała też nowa moda na mycie włosów raz w miesiącu surowym jajkiem. Trzeba było długo masować włosy, aby z jajka powstała piana.
Wtedy też powstały pierwsze produkty przemysłowe do mycia włosów, jak np. „Ivory Soap” które w 1859 wzmzđlili panowie Williama Procter i Jamesa Gamble (firma Procter & Gamble do dziś jest wielkim koncernem produkującym kosmetyki i środki higieny osobistej).
Popularnym produktem, stosowanym jako odżywka do włosów stał się na przykład „Macassar Oil”, składający się z trzech olejów – kokosowego, palmowego i ylang-ylang (to azjatycka roślina, zwana po polsku jagodlinem wonnym).
Obecnie moda na mycie włosów przypomina tę z połowy XX wieku. Od lat 50. producenci nakłaniają bowiem konsumentów, aby myli włosy częściej, niż jest to potrzebne, a najlepiej codziennie.
Podsumowując, widzimy, że od dawna stosowało się oddzielnie produkty do mycia i odżywiania włosów. I od dawna dodaje się do nich jakiś rodzaj perfum (jak rozmaryn czy pachnące drewno).
Na pewno nie trzeba myć włosów częściej niż dwa razy w tygodniu. Ludzie przez wieki radzili sobie z higieną skóry głowy i włosami, stosując tylko sodę i ocet. A jak u Państwa wygląda rutyna mycia włosów? 
Pozdrawiam
Dr Babcia
Informacje zawarte w Poradniku DrBabcia są opublikowane w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako indywidualne porady lecznicze. Zalecamy, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji skonsultować się z lekarzem lub terapeutą. Wydawca nie ma intencji wchodzenia ze swoimi Czytelnikami w relację lekarz – pacjent. Wydawca nie odpowiada za niezawodność, skuteczność ani za poprawne korzystanie z informacji zawartych w newsletterze, ani za problemy zdrowotne, które mogą wystąpić na skutek omawianych terapii.

Newsletter DrBabcia jest publikowany przez Direct Media Sp. z o.o. o kapitale zakładowym w wysokości 10 000 zł, zarejestrowaną przez Sąd Rejonowy dla mst. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod nr KRS 0000445450. Aby się z nami skontaktować, proszę pisać na adres: kontakt@drbabcia.pl.
Direct Media Sp. z o.o., ul. Sienkiewicza 81/3, lok. 200, Białystok, Polska 15-003
Unsubscribe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EltenLink